Blog

Kobieta, którą chcę być.

by Monika Jurczyk - Osa / 02/11/2018

43688271 2665021856848652 6854481866968268800 n

Ostatnio jeden (podobno) zakochany we mnie wielbiciel powiedział: „Jesteś piękna, ale z długimi włosami byłabyś bardziej sexy”. Zgadnijcie, czy miał szansę na kolejną randkę?

Podczas metamorfozy w dziewięciu przypadkach na dziesięć kobiety zaznaczają „włosów nie ścinamy”. Dlaczego? Bo uważają, że ich partnerom by się to nie podobało. I – co gorsza – mają rację. Zarówno fakty, jak i osobiste doświadczenia mówią jedno: kobieta powinna mieć długie włosy. Zero dyskusji. Chociaż moja uroda w długich włosach bywała raczej dyskusyjna…

Pytania w stylu: „Czy dobrze w tym wyglądam?”, „Czy ta sukienka mnie nie pogrubia”, „Czy powinnam to kupić?”, „Podoba ci się?” zadajemy nieustannie wszystkim dookoła. Partnerowi, mamie, koleżankom, a nawet dzieciom. A czy pytasz o to siebie? I czy z podobną wnikliwością analizujesz również własną odpowiedź? Kiedy ostatnio pytałaś siebie, jaką kobietą chcesz być? Kiedy ostatnio zadałaś sobie to pytanie, patrząc w lustro i analizując swój strój?

Nasze ubranie to często (zbyt często) projekcja oczekiwań innych. Rodziców („Aneczko, pamiętaj, nigdy nie łączymy więcej niż trzech kolorów” – indoktrynowała moją koleżankę mama. „Porządne dziewczynki nie noszą kusych spódniczek” – dokładał swoje dziadek) oraz reszty społeczeństwa na temat tego, co powinnaś nosić na etapie życia, na którym aktualnie jesteś.

„Powinnam nosić dłuższe spódnice, bo moje kolana są nieładne”. „Powinnam zrezygnować ze szpilek, bo jestem za wysoka”. „Powinnam przestać nosić obcisłe spodnie, bo w moim wieku nie wypada”. „Powinnam kupić ubrania innym członkom rodziny. Ja nie jestem taka ważna”. To tylko niektóre przykłady „ubraniowych powinności”, z którymi spotykam się na każdym kroku w mojej pracy. „Powinnam”– nie ma słowa, na które mam większą alergię. Bo czy aby na pewno chcesz widzieć w lustrze kobietę, którą POWINNAŚ być? A może lepiej taką, którą CHCESZ być? Zapytaj o to siebie. Bo ja na pytanie, czy powinnam mieć długie włosy, bo z krótkimi nie będę sexy, znam odpowiedź.

OSA

Tekst pochodzi z magazynu "Miasto KObiet" https://www.miastokobiet.pl/kobieta-ktora-chce-byc/