Blog

Pokaż mi swoją szafę, a powiem Ci kim jesteś – typy stylowej osobowości.

by Monika Jurczyk - Osa / 12/07/2017

Miuccia Prada mawia, ze moda jest błyskawicznym językiem. Nasze szafy mówią o nas więcej niż nam się wydaje. Być może dlatego dopuszczamy do nich tylko tych najbliższych, a nawet ich z lekkim drżeniem serca. Nie bez powodu. Okazuje się, że pewne szafowe zachowania mogą powiedzieć bardzo wiele o naszym charakterze, szczególnie jeśli chodzi o osobowość w pracy (pracobowość).

Miałam okazję wypowiedzieć się jako ekspert w tej dziedzinie nie tylko na wielu szkoleniach wizerunkowych dla firm, ale także w programie „Dzień dobry Polsko”:

https://dziendobrypolsko.tvp.pl/30001173/jak-stroj-moze-swiadczyc-o-naszych-cechach

9F2F0CD3-C3AB-4424-B904-6E30897F1A20-1024x768-1-768x576

W mojej książce „Szefowa swojej szafy. Bądź boska i elegancka w pracy” 4 typy pracobowości można określić na podstawie tego jak wyglądają ich szafy.

Czerwona Wojowniczka/Wojownik

Ich szafa wypełniona jest po brzegi ubraniami wygodnymi i niewymagającymi prasowania. W życiu jest przecież tyle ważniejszych rzeczy niż ciuchy! Ubrania mają wartość jedynie użytkową, chyba, że akurat mogą pomóc w realizacji jakiegoś celu jak np. zjednanie sobie sojuszników. Poza tymi wyjątkami Czerwoni Wojownicy są zbyt skoncentrowani na celu, żeby zaprzątać sobie głowę wizerunkiem, a tym bardziej porządkiem w garderobie. W pracy niezwykle skuteczni. Liderzy w najczystszej postaci.

Żółta Inspiratorka/Inspirator

Ten typ pracobowości wierzy, że niektóre rzeczy w jej szafie przynoszą szczęście. Ma ich dużo. Bardzo dużo, ponieważ jej wygląd, zawsze wyróżniający się z tłumu, jest ważny. Ale, co tu kryć, w szafie ma bałagan, bo raczej nie lubi żmudnego układania. No chyba, że kupi sobie jakieś fajne, ułatwiające życie gadżety do szafy. Wtedy będzie chciała je pokazać koleżanką. Jaka jest w pracy? Energiczna, motywująca, wizjonerska. Pomysły to jej żywioł.

Zielona Realizatorka/Realizator

W szafie ma poukładane, ale bez nadmiernej przesady. Ma natomiast dużo ubrań sentymentalnych takich, które dobrze się kojarzą, więc trudno się ich pozbyć. Nosi ubrania powszechnie akceptowane bez wychylania się. Wybiera miękkie dzianiny, baletki i apaszki. W pracy zorientowana na relacje. Doskonale zorganizowana, empatyczna i staranna.

Niebieska Analityczka/Analityk

Ma ubrania posegregowane kolorami i fasonami. Poukładane i pachnące. Pod linijkę.

Zwykle wybiera styl klasyczny. Ten typ pracobowości jest skupiony na szczegółach. Tak jak w pracy – świetny w analizowaniu i bardzo precyzyjny, ale niezbyt lubiący zmiany.

Wymienione typy rzadko występują pojedynczo, jednak zazwyczaj jeden z nich ma przewagę. Wiedza o tym jakie jest nasze modowe oprogramowanie pomaga budować nasze poczucie bezpieczeństwa przez to co mamy na sobie, ale też dodawać sobie elementów innej pracobowości jeśli akurat jest nam to potrzebne. Bo ubrania mają moc. Nawet większą niż nam się wydaje. Nie mówiąc już o ich sile komunikacji.